logo serveru  
   
Dojmy z 7. Salsa Festivalu - tanečnice, kde jste byly?
Napsal Pavel Říha   
img_8570.jpgNa podzim jsem se zúčastnil velmi povedeného Golden Salsa Festivalu (reportáž), který u mne zabodoval hlavně díky relativně malému počtu účastníků a komorní atmosféře. U již leta zavedeného festivalu Sejkorových a po odstrašujících zprávách účastníků Cubanemucho v Mnichově s lekcemi pro 500 lidí, jsem se obával tisícihlavých davů, nezvladatelného zmatku apod. Musím přiznat, že jsem byl ovšem velmi příjemně překvapen. Překvapení však bylo více a ne všechna byla příjemná, zvláště to s tanečnicemi.

Harmonogram festivalu byl v tradičním duchu páteční zahajovací párty, sobotních workshopů a hlavní párty, nedělních workshopů a závěrečné párty - tedy nic neobvyklého. Ačkoli některým z nás se to asi zdálo málo náročné a zvládli jsme v pátek ještě trening ruedy a nedělní pauzu mezi workshopy a ukončovací párty strávili v nově otevřené tančírně Tanec v Srdci ;)

img_8570.jpgimg_8617.jpg

Ačkoli oproti Golden festivalu byla účast několikanásobná, stále byla v rozumných mezích, párty i workshopy se konaly v dostatečně velkých prostorách, nikde jsme se nemačkali a učitelé se ještě celkem zvládali věnovat všem žákům. Organizaci považuji zvládlou na jedničku, nezaznamenal jsem jedinou chybičku (a že jsem v tomto celkem náročný) - je prostě znát, že to Michal s Danielou nepořádají poprvé. Kvalitní dokumentace, rozpisy a značení sálů. Workshopy začínající v půl jedenácté, aby šlo dospat pozdní návrat z párty. Pauzy mezi workshopy 15 min, takže i při přetahování lekcí další začala včas a dala se stihnout i s přesunem mezi sály. To jsou jen v bodech shrnutá některá pozitiva.

img_8595.jpgimg_8601.jpg


Osobně jsem byl pouze zklamán nepřítomností workshopu kubánské salsy a i bachaty bych ocenil víc než jednu lekci, nicméně to se dalo čekat. Jelikož festivaly zase tolik nevymetám, viděl jsem všechny instruktory prvně a musím uznat že Super Mario je skutečně super, nejpoutavější hodinu měl Los Pambos a skutečně netradiční přístup k tanci Orwille Small

Stephen: How would you describe your style of dance?
Orville: Well.. not salsa.. More like Battle Dance.

A tak to skutečně vypadalo, připadal jsem si jako na zápase, s cílem uškrtit partnerku ;)

Největším šokem však byl nezvyklý poměr mezi tanečníky a tanečnicemi. Oblíbená fáma, že holek je vždy nadbytek se moc nepotvrdila. Už na páteční párty jsme získali dojem, že je něco špatně, nicméně na párty se to hůře posuzuje, když jsou lidé rozlezlí po chodbách, ochozech, posedávají .. nicméně kolem parketu postávali zástupy mužů a o dívky se přetahovali (no vážně, nekecám). Pravda se ukázala na workshopech, kde nás nejednou bylo přes 20 párů a dalších 10 kluků zůstalo samo. I lektoři z toho byli dost překvapení. Sobotní párty byla v tomto směru poměrně vyrovnaná a v neděli byl parket tropisonu beztak hned zaplněný, takže tam to bylo jedno.

img_8604.jpgimg_8602.jpg

Velmi příjemně mě překvapil sál v kongresovém centru, kde se konaly páteční a sobotní párty. Ohromný prostor, který bez problému pojmul všechny tanečníky, klimatizace, perfektní akustika, přijatelná hlasitost reprodukované hudby a zcela bezkonkurenční ceny nápojů! Ještě jsem neviděl, že by někde měli koktejly (mojito apod.) za 50,- a půl litru nealka za 35,-.

Hlavní náplní všech tří párty bylo samozřejmně velké množství vystoupení, která mě nijak zvlášť nezaujala, ale v tomto směru mě zaujme málo co, takže to neřešte :) Ale Charlie Chaplin byl peknej. Atmosféře v kongresáku bohužel něco chybělo a neustálé vyzývání moderátorů ke skandování mi také nesedělo (skandování přece nutně neznamená dobrou atmosféru). Naproti tomu atmoška v Tropiku byla výrazně lepší, asi díky menším rozměrům a většímu kontaktu, ale i Tamambo jako moderátor se evidentně líbil nejvíc, byť na to chudák Pambos bude mít asi jiný názor.

img_8571.jpg01_soshow_zombie02.jpg


Festival považuji za úspěšný, jen mě zaráží nízký zájem našinců, více jak polovina účastníků byla ze zahraničí, nejvíce z Polska, Německa a Litvy(?). To by mohla být výzva pro pořadatele, učinit akci zajímavější pro čechy. Pokud proto mám i já něco udělat, chtěl bych všem vzkázat, že festival (z mého pohledu) není o otočkách, které (jak všichni popravdě zdůrazňují) nezvládnete ani pobrat nebo je vzápětí zapomenete, je to o inspiraci .. Nechte se inspirovat jak k salse přistupují jiní (slavní) tanečníci.

img_8598.jpg

PS: více fotografií najdete v galerii
 
Diskuze (2 příspěvků)
Reakce na článek Dojmy z 7. Salsa Festivalu
Apr 16 2008 08:08:47
Kde byly všecny tanečnice? Asi v Tropiku, tam byl v pátek problém naprosto opačný . Tipl bych tak 1 chlap na 3 ženské.
#245
Re:Reakce na článek Dojmy z 7. Salsa Festivalu
Apr 18 2008 08:08:16
Z pohledu zenske byl ovsem festival prave kvuli nepomeru ve prospech chlapu naprosto uzasnym zazitkem :o) Takhle bajecne jsem si jeste nikdy nezatancila. Ovsem salsafestival me nadchnul i svou atmosferou, kvalitou workshopu... jak se pise v clanku, neni to jen o otockach a kombinacich, ale i o tom, naucit se salsu zase trosku jinak citit, dostat ji jeste vice do krve a najit nove stupne volosti v pohybu.
#246

Počet komentářů: 2
< Předch.   Další >

FaceBook

Podpořte SalsaPortal a staňte se jeho fanouškem na facebooku