logo serveru  
   
Festival španělské kultury IBERICA 2007 (22. - 25. 8. 2007)
Napsal Pavel Říha   
Přejít na obsah
Festival španělské kultury IBERICA 2007 (22. - 25. 8. 2007)
Strana 2


Tisková zpráva
Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu španělské kultury IBERICA začíná ve středu 22. srpna v Praze a Boskovicích a do soboty 25. 8. nabídne místním fanouškům i flamencovým turistům v Brně, Praze a Boskovicích celou řadu atraktivních koncertů a temperamentních tanečních kreací. Nosným tématem letošního ročníku festivalu španělské kultury IBERICA je totiž tanec.
Tanec je nedílnou součástí iberoamerické kultury a jen těžko bychom si ji bez něj dokázali představit. Temperament a nasazení, s nimiž španělé a „latinos" k jedné z nejelegantnějších forem lidského pohybu přistupují, snadno dokáže nakazit tanečníky po celém světě. Nejinak tomu je i u nás. Taneční umění se na letošním ročníku putovní show IBERICA představí v nejrůznějších podobách - flamenco, moderní tanec či salsa.

Festival IBERICA už tradičně nabízí pasivní i aktivní kulturní zážitky. Pro diváky je připravena série pěti vystoupení ve čtyřech různých městech, pro zájemce o iberoamerické tance či instrumentální dovednosti pak čtyřdenní tvůrčí dílny. Zájemci o workshopy mohou vybírat ze široké nabídky - flamencový tanec, salsa, flamencová kytara a perkuse. Kytaristé nepochybně ocení dvě masterclasses se španělskými mistry včetně Davida Carmony, tanečníci pedagogické umění Matilde Gómez Romero. Dílny pod vedením lektorů ze Španělska, Kolumbie a Slovenska se budou odehrávat už tradičně na boskovickém zámku a v přilehlých prostorách ve dnech 22. - 25. srpna a jejich vyvrcholením bude závěrečná fiesta v Zámeckém skleníku v sobotu 25. srpna.

Festivalové koncerty letos roztancují diváky a posluchače v Boskovicích (22.8), v Praze (22.8.), v Brně (23.8.) a festival uzavře slavnostní galakoncert na nádvoří boskovického zámku (25.8.).

Jedním z hlavních diváckých magnetů letošní Iberiky bude bezesporu dvojice flamencových tanečníků z Granady - Patricia Guerrero a Luis de Luis. Patricia Guerrero, teprve sedmnáctiletá tanečnice, je vycházející hvězdou na flamencovém nebi a i přes své mládí se už chlubí řadou ocenění z nejprestižnějších soutěží a festivalů, na kterých spolupracovala s mnoha umělci slavných jmen. Luis de Luis pochází z rodiny flamencových umělců a svou dráhu profesionálního tanečníka započal velmi brzy - již od dvanácti let sklízí úspěchy na nejrůznějších pódiích po celém světě. Jeho spolupráce s legendárním kytaristou Paco Penou mu vydobyla popularitu nejen ve Španělsku, ale i v zahraničí. Oba umělce doprovodí španělští hudebníci pod vedením Davida Carmony, který je jedním z nejvýraznějších objevů mladé generace flamencových kytaristů.

Vítaným ozvláštněním letošního festivalu bude vystoupení tanečního divadla MAXIMVS v pražském divadle Archa, které na festivalu Iberica prosvítí španělské slunce v choreografii Sol (slunce) legendárního amerického choreografa Joe Alegada na hudbu mistra world music, oudisty Anouara Brahema a britského saxofonového experimentátora Johna Surmana. Slovenskou flamencovou scénu bude reprezentovat vynikající kytarista Martin Bies a jeho skupina FLAMENCO CLAN.

Součástí festivalu bude také vernisáž a následná výstava prací španělského výtvarníka Santiaga Susa v boskovickém muzeu, spojená s úvodním koncertem v zámeckém skleníku. Letní kino v Boskovicích promítne v době konání festivalu filmy Miloše Formana (Goyovy přízraky) či Carlose Saury (Carmen) a chybět nebude ani oblíbená degustace španělských vín a kulinářských specialit.
Více informací k festivalu naleznete na webových stránkách www.iberica.cz
Tisková konference k festivalu proběhne 9. 8. ve 12:00 v jazzové kavárně Podobrazy na Moravském náměstí v Brně.
Pokud máte zájem o další informace, fotografie či nahrávky, kontaktujte, prosím:

Dramaturg festivalu IBERICA: Petr Vít (e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , tel.: 607 534 731)

PR festivalu IBERICA: Kateřina Chlupová (e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny tel.: 736 631 203), Vlastimil Trllo (e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny tel.: 777 208 266), Martin Brablec (e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny )

Workshopy: Martina Himerová (e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , tel.: 603 176 556)

  Článek zatím nikdo nekomentoval.
Počet komentářů: 0
< Předch.   Další >

FaceBook

Podpořte SalsaPortal a staňte se jeho fanouškem na facebooku