logo serveru  
   
Salsa cubana con Leon
Napsal Salsa cubana con Leon   
leon_fp.jpg

Taneční škola Salsa cubana con Leon je projektem tanečního páru Leon Bembo a Saška Sedláková. Na svět pražské salsa taneční scény jako pár a lektoři vstupují v lednu 2013 s výukou tradičních kubánských tanečních stylů, jakými jsou Afrokubánský folklor, Rumba, Son a Cha cha chá.Škola se záhy stává jednou z nejnavštěvovanějších tanečních škol šířících kubánskou kulturu v Čechách.

***

Leon Bembo se narodil jako syn české maminky a otce pocházejícího z Demokratické republiky Kongo. Není divu, že ho jeho kořeny přivedly k studiu salsy, afrokubánského folkloru a rumby, kde je kulturní vliv Konga nepopíratelný.

Dlouhé roky se aktivně věnoval sportu. Až do svých 22 let trénoval rugby, taekwon-do, basketbal a americký fotbal. Do času než mu zkřížil cestu tanec.

Leon navštívil klub Corona v Praze, kde ho hudba okouzlila natolik, že se začal učit prvním krůčkům salsy a to pod vedením skvělého Kubánského učitele Mandyho Valdese.

Byl jedním z prvních členů taneční skupiny Tradición, se kterou vytvořil řadu choreografií a 6 let s ní vystupoval na mnoha společenských akcích po celé České republice, jako například ČT 2 Silvestr s Andělem v roce 2002, MISS ČR v letech 2004, 2005 a 2006, Final Four v Sazka Aréně v roce 2007 a řady dalších.

Od roku 2004 pravidelně vystupuje na mezinárodních festivalech mimo jiné v České republice, na Slovensku, v Bulharsku, v Rakousku a ve Španělsku, kde se také v roce 2008 podílel, společně s tanečním mistrem Papa Rumba, na vytvoření choreografie pro skvělý taneční muzikál Nostalgia.

Pravidelně tak vystupuje a vyučuje na mezinárodních festivalech, jako jsou například Capital Tropical, Congreso Mundial de la Salsa Valencia, Danzarte Castellón, Málaga festival, Barcelona Salsa Festival, Prague Salsatour, Bacardi festival, Afrolatin festival, Horuce Tatry, Salsa Vitamina a Balaton Salsa Diabolica.

V roce 2007 studoval na Kubě Afrokubánský folklor a kubánskou Rumbu pod vedením tanečního mistra Bárbaro Ramose, předního tanečníka legendární skupiny Los Muñequitos de Matanzas.

Studoval a spolupracoval s řadou velkých tanečních mistrů, jakými jsou Papa Rumba, Augustin Williams, Alfredo Torres, Ramón Morales, Roly Maden, Michel Kouakou, Daudet Grazai, Alberto Valdes, Tomasito Santamaria a řada dalších.

V letech 2010-2012 působil na Slovensko jako lektor Kubánské Salsy a Afrokubánského folkloru ve spolupráci s taneční školou Salsa by Norika.

Od ledna 2013 začíal vyučovat v Praze kurzy Kubánské Salsy a jiných tradičních Kubánských tanečních stylů, jakými jsou Afrokubánský folklor, Rumba, Son a Cha cha chá. Spolu se Saškou Sedlákovou založil taneční školu Salsa cubana con Leon, která se stala jednou z nejnavštěvovanějších tanečních škol šířících kubánskou kulturu v Čechách.

Se Saškou zorganizovali úspěšný mezinárodní festival 1st Cubano Prague Festival, jehož účastníky byly hvězdy světové latino scény - Tomasito Santamaria, Rafael Del Busto, Rafael Guardiola, Leysis Smith, Jose a Isa Torres, Timbasa, Andras Karpati, Eduard Zubák, Virginia Delgado, Dee Reggaetonera.

Afrokubánská hudba a tanec jsou pro Leona životní cestou a s radostí a respektem svým studentům i publiku předává své vědomosti a pozitivní energii.

Mottem Leona, které vystihuje jeho taneční projev a přístup k výuce je:
„CIT, VÁŠEŇ, SMÍCH A ĎÁBELSKÝ TEMPERAMENT"


***

Ve věku devíti let Saška poprvé navštívila taneční hodiny v dětském folklorním souboru, tehdy ještě bez vědomí jejích rodičů. Jejich podporu pak však nejednou zúročila v následujících letech při prvních krůčcích ve světě tanečních formací dospělých.

Navštěvovala hodiny moderního tance, kde se věnovala i základům klasického tance, avšak později ji učaroval tradiční tanec smaragdového ostrova, Irska. V roce 2002 byla jedním ze zakladatelů taneční skupiny Roonah, která se stala součástí mezinárodní organizace An Comhdháil. Jako trenérka, sólistka a spoluautorka choreografií taneční skupiny absolvovala kromě řady vystoupení, televizních přenosů, celovečerních programů nebo turné se skupinami specializujícími se na keltskou hudbu i řadu mezinárodních soutěží, kde její skupina zpravidla obsazovala první místa. Největším oceněním její práce bylo medailové umístění jejích svěřenců na prestižní soutěží All Ireland Championship v roce 2007.

Po ukončení aktivní kariéry v Irském tanci našla zálibu v tancích Latinské Ameriky. V roce 2008 začala v rodných Košicích navštěvovat kurzy prvního lektora Salsy na východě Slovenska, Miguela Quezady, který do Košic pomocí své taneční školy přivedl i vynikající profesorku Argentinského Tanga Julietu Marinu Arroyo, pod jejímž vedením se učila i krásám tohoto tance.

V České republice od roku 2009 navštěvovala pod vedením Rubena Peguero a Danays Drake kurzy Salsy a ostatních Kubánských tanců, vyzkoušela kurzy Salsy Honzy Dvořáka a dva roky studovala Salsu a Bachatu v tanečním studiu Dance Planet, kde byla také výbornými lektory Sofií da Silvou, Carlosem da Silvou, Fernandou Vitoriou, Alanem Vitorino a Williamem dos Santosem vedena k prvním krokům Samby a Zouku.

V letech 2010-2011 byla členkou skupiny Brazil Show a skupiny Zouk Team Carlose da Silvy.

Studium Salsy v ní vzbudilo potřebu hledat její kořeny a objevila svou vášeň proAfrokubánský folklor. Vyhledala známou lektorku a výbornou tanečníci Doris Martinez a v roce 2011 se stala členkou skupiny Caribiana, ve které Doris působila. Ve skupině Caribiana tančí i v současnosti pod vedením charismatického tanečníka a výborného přítele Emilsona Bernandese a věnuje se v ní převážně brazilským tancům Samba de Gafiera a Zouk a také Tangu.

S Doris Martinez se účastnila řady projektů taneční skupiny La Clave de Osha. Byla lektorskou a asistentkou na festivalu afrokubánských tanců Campo Loco v Maďarsku, účastnila se turné Karla Gotta v roce 2012 a vystupovala na mnoha dalších významných událostech.

Svůj taneční růst podporuje pravidelnou účastí na mezinárodních festivalech a studiem pod tanečním mistrem Rafaelem del Busto.

Na dlouhé a vyčerpávající cestě za poznáním tradiční afrokubánské kultury jí více či méně pomohli všichni výše zmínění lektoři a přátelé, kterém patří její upřimné díky. Největší díky však věnuje dvěma mužům, kteří ji tuto cestu osvětlili a dali jí ten správný směr -Rafaelovi del Busto a Leonovi Bembo. 
< Předch.   Další >

FaceBook

Podpořte SalsaPortal a staňte se jeho fanouškem na facebooku